متغیر ها در زبان php و قوانین تعریف متغیر در پی اچ پی

متغیر ها یکی از اصلی ترین موضوعات در هر زبان برنامه نویسی ای به شمار می آیند و در این قسمت از مسیر آموزش php می خواهیم  با روش تعرف کردن یک متغیر و قوانینی که در هنگام تعریف هر متغیر باید به آنها توجه کرد بپردازیم. در تمامی زبان های برنامه نویسی دنیا متغیر ها یک عمل مشابه انجام میدهند و آن هم نگهداری یک سری داده است. اگر با ریاضیات رابطه ی خوبی داشته باشید حتما دیده اید که ما از متغیر هایی با نام های x و y یا ... استفاده می کردیم و یک عددی را در آنها قرار میدادیم. از آن به بعد به جای استفاده ار آن عدد نام متغیر را صدا میزدیم. در زبان برنامه نویسی هم متغیر ها عملی مشابه به همین کار را انجام می دهند با این تفاوت که در داخل آنها بجز عدد حتی می توان مقادیر دیگری هم قرار داد. به عنوان مثال میتوانیم نام کاربر را در یک متغیر قرار دهیم و هر جا که بخواهیم نام کاربر به نمایش در بیاید از آن متغیر استفاده می کنیم. برای تعریف متغیر در زبان php از علامت $ استفاده می کنیم و یک نام برای آن انتخاب می کنیم. پس از آن با استفاده از علامت مساوی ( = ) داده ای را که باید  ذخیره کنیم در آن قرار می دهیم. در کد زیر می خواهیم نام یک کاربر را در یک متغیر به نام name ذخیره کنیم. نام متغیر دلخواه است اما قوانینی دارد که در ادامه ی مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد.

<?php
 $name = "mohammad";
 echo $name;

خروجی کد بالا مقدار mohammad را روی صفحه به نمایش در می آورد. تعریف متغیر به همین سادگی انجام می شود و در همه جای برنامه به همین شکل است.

اگر ما یک متغیر تعریف کنیم و مقداری را در آن قرار دهیم و یک متغیر دیگر با همان نام بسازیم ویک مقدار دیگر درآن قرار دهیم، مقدار متغیر باز نویسی می شود. برای درک بهتر این موضوع به کد زیر توجه کنید:

<?php
 $car = "Porsche";
 $car = "Ford";

 echo $car;

 //output is Ford

خروجی کد بالا "Ford" خواهد بود و متغیر car بازنویسی می شود. نوع دیگری از متغیر ها هستند که قابلیت بازنویسی ندارند و در صورت بازنویسی با پیغام خطا مواجه می شویم. const خا از این نوع هستند که در یک قسمت به صورت کامل تر در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

در تعریف نام متغیر ها قوانینی در زبان php وجود دارد که در این بخش از مطلب میخواهیم در مورد این قوانین صحبت کنیم.

در تعریف نام متغیر باید به نکات زیر توجه شود:

 • در نام متغیر ها تنها از کارکتر های لاتین باید استفاده کنیم.
 • در تعریف نام متغیر ها میتوانیم از حروف لاتین a تا z  هم بزرگ و حروف کوچک ، اعداد از 0 تا 9 و علامت خط زیر یا under line _ استفاده کنیم.
 • در تعریف نام متغیر ها می توانیم از اعداد استفاده کنیم اما نباید نام متغیر را با عدد شروع کنیم.
 • در تعریف متغیر مجاز به استفاده از اسپیس یا فضای خالی نیستیم.
 • زبان php به حروف بزرگ و کوچک حساس است و بین این متغیر ها تفاوت قائل می شود. name و Name.
 • در تعریف نام متغیر ها نباید از حروف رزرو شده در زبان php استفاده کنیم. این حروف جزو کلمات کلیدی زبا php هستند و استفاده کردن از آنها در php مجاز نیست. لیست کامل این کلمات را می توانید در این قسمت مشاهده کنید.

یک نکته برای افراد فنی

برخی زمان ها متغیر های های ما از چند کلمه تشکیل می شوند. به عنوان مثال در یک متغیر می خواهیم  نام شخص را ذخیره کنیم. اگر اسم این متغیر first name باشد، سه  روش برای این کار بین برنامه نویس ها بسیار مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه به این دو روش می پردازیم.

روش اول : camel case

در این روش، که به آن روش شتری هم گفته می شود حرف اول از کلمه ی اول را کوچک و نام اول بقیه ی حروف را با حروف بزرگ می نویسیم. به عنوان مثال : firstName و lastName و carModel.

روش دوم : snake case

در این روش بین هر کلمه از یک خط زیر یا under line استفاده می کنیم. به عنوان مثال: first_name و last_name و car_model.

روش سوم : pascal case

در این روش حرف اول هر کلمه را با حروف بزرگ می نویسند: به عنوان مثال: FirstName و LastName و CarModel.

استفاده کردن از این روش ها تنها باعث می شود تا کدهای شما استاندارد تر باشد و هیچ محدودیتی وجود ندارد. سعی کنید در حین انجام پروژه ها تنها از یکی ار این روش ها استفاده کنید و کدنویسی حرفه ای تری داشته باشید.


ارسال نظر