روش های نمایش خروجی در زبان پی اچ پی  echo | print  در  php

اولین موضوع در برنامه نویسی که حتی در ساخت کوچکترین برنامه ها به آنها نیاز داریم، گرفتن خوجی و نمایش آن است. در زبان برنامه نویسی راهای متفاوتی برای این کار وجود دارد و برای هر نوع داده یا هر نوع خروجی، روش های خاصی وجود دارد که می توان به کمک آنها خروجی را به نمایش درآورد. در این قسمت از مسیر یاد گیری php قصد داریم تا با دو مورد از ابتدایی ترین و مهم ترین روش های نمایش خروجی در php صحبت کنیم و با هر یک از آنها به طور کامل آشنا شویم. در ادامه به بیان تفاوت هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت.

 

دستور echo

اولین دستور، دستور echo است که به کمک آن می توان  خروجی را نمایش دهیم. در کد زیر به کمک این دستور میخواهیم کلمه ی Magicphp را نمایش دهیم.

<?php  echo "MagicPHP"; ?>

خروجی دستور بالا کلمه ی magicphp را به ما نمایش می دهد. حالا میخواهیم کلمات learn  و php را در کنار هم با استفاده از دستور echo نمایش دهیم. برای این کار سه روش وجود دارد. به  کد زیر توجه کنید:

<?php

//روش اول
echo "learn php";

//روش دوم
echo "learn " , "php";

//روش سوم
echo "learn " . "php";

خروجی هر سه کد به یک شکل است و هر سه کلمه ی learn php را نمایش می دهند. قطعا شما روش اول را بلد هستید پس به سراغ دو روش دیگر و تفاوت این روش ها می رویم. در روش دوم، ما ابتدا کلمه ی learn را نمایش میدهیم و بعد از آن یک علامت قرار داده ایم و این علامت به معنای همان 'و' در زبان فارسی است یعنی هر دو کلمه نمایش داده شوند. و دستور echo دوبار انجام شود.

اما در روش سوم تنها به جای , از نقطه استفاده کرده ایم. این دستور خروجی ای مشابه به دستور بالا را برای ما بر میگرداند و کلمه ی learn php را نمایش می دهد اما تفاوت آن در این است که دستور echo تنها یک بار اجرا می شود و دو کلمه را نمایش میدهد. تفاوت دو روش آخر بسیار کم و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند اما برای درک بهتر راه دوم نمایش خروجی این دو روش را به همراه این تفاوت جزئی بیان کردیم.

 

دستور print

دستور print هم مانند دستور echo برای نمایش خروجی در php استفاده می شود. در کد زیر میخواهیم کلمه ی magicphp را با استفاده از این دستور بر روی صفحه نمایش دهیم:

<?php print "magicphp"; ?>

همان طور که مشاهده می کنید دستور print تفاوت خاصی با دستور echo ندارد و اما اگر بخواهیم چند کلمه را به گونه ای که چند بار دستور print برای ما اجرا شود، نمایش دهیم، دستور print قادر به انجام این کار نخواهد بود. برای درک بهتر این موضوع به کد زیر توجه کنید؛ دستور print تنها قادر است به این دو روش خروجی کدهای ما را نمایش دهد:

<?php

//روش اول
print "learn php";

//روش دوم
print "learn " . "php";

اگر کدهایمان را به صورتی که در زیر نمایش داده شده، با دستور print بنویسیم، هنگام نمایش خروجی یک پیغام خطا از سمت سرور مشاهده خواهیم کرد و خروجی ای را مشاهده نخواهیم کرد:

<?php echo "learn " , "php"; ?>

یک راه دیگر برای نمایش خروجی استفاده از دستور print  و echo به شکل توابع php است که چندان در بین برنامه نویس های php مرسوم نیست اما برای اینکه ممکن است در بین کدهای دیگر برنامه نویس ها این دستور را ببینید لازم ایت تا کمی در ادامه درباره ی این دستور صحبت کنیم. این دستور همانند echo و print عمل می کند و خروجی ای را به نمایش در می آورد. دستور ()print مانند echo به هر سه روش خروجی را برای ما به نمایش در می آورد. برای درک بهتر این دستور به کد نوشته شده در زیر توجه کنید:

<?php

print("learn php");

print("learn " . "php");


echo("learn php");

echo("learn " . "php");

 

یک نکته ی فنی

ما به کمک هر سه روش بالا می توانیم خروجی کدهایمان را به کاربر نشان دهیم اما یک تفاوتی که بین این روش ها است این است که دستور echo از سرعت بیشتری نسبت به دستور print برخورد دار است. شاید اگر در یک صفحه ی وبسایت مان به تعداد زیادی متن را بخواهیم نمایش دهیم و بازدید وبسایت مان خیلی بالا باشد این تفاوت سرعت را بتوانیم کمی حس کنیم. در مجموع استفاده کردن از دستور echo در بین برنامه نویس های زبان php بسیار مرسوم تر از print است و کمتر برنامه نویسی از دستور print در کدهای php خود استفاده می کند. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.


ارسال نظر


دیدگاه های کاربران
محمد 11 خرداد 1399

مطالب خیلی عالی و خوب هستند...