سینتکس و نحوه ی نوشتن کدها در زبان برنامه نویسی پی اچ پی

در این قسمت از مسیر یادگیری PHP میخواهیم تا با مقدمات و اصول کدنویسی با زبان برنامه نویسی php آشنا شویم. اکثر زبان های برنامه نویسی در زمینه ی دستورات و عملکرد و مسائل پایه ای، شباهت های زیادی با یکدیگر دارند ولی از نظر سینتکس یا همان نحوه ی کدنویسی تفاوت هایی با هم دارند.

نوشتن کدهای در تگ php

زبان php از نظر سینتکس بسیار ساده و خوانا تر از اکثر زبان های برنامه نویسی است، اگر چه این زبان توسط زبان برنامه نویسی C به وجود آمده است و از نظر سینتکس در بسیاری از دستورات مشابه این زبان برنامه نویسی است، ولی نسبت به خود زبان C و یا حتی C++ ساده تر بوده و کار کردن و برقراری ارتباط با آن ساده تر خواهد بود. همانطور که در بخش های قبلی گفته شد ما کد های php را میتوانیم بین کدهای html خودمان بنویسیم و هنگام اجرای دستورات و خوانده شدن کدها توسط مفسر زبان php کد هایی که به زبان پی اچ پی نوشته ایم کامپایل میشود و خروجی آن به نمایش در می آید. به کدی که در ادامه نوشته شده دقت کنید. یک کد html ساده است که تنها عنوان صفحه ی مارا نشان میدهد.

<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
   <title> 
       magicphp
   </title>
 </head>

 <body>

 </body>
</html>

حالا تصور کنید که ما میخواهیم عنوان در کد بالا به صورت داینامیک با زبان برنامه نویسی php بنویسیم. برای این که ما کد های php خودمان را بتوانیم بنویسیم از تگ <?php استفاده میکنیم و کدهای php مان را در به شکل زیر مینویسیم. به مثال زیر توجه کنید.

<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
   <title> 
       <?php echo "magic php"; ?>
   </title>
 </head>

 <body>

 </body>
</html>

 همانطور که مشاهده می کنید کد های ما در بین تگ های باز و بسته php قرار گرفته اند.هنگامی که مفسر php سروع به خواندن کدها میکند، چهار خط اول را به همان شکل در خروجی قرار میدهد، ولی زمانی که به خط پنجم میرسد با دیدن تگ باز php متوجه می شود که این بخش از فایل کدها به زبان php هستند و باید اجرا شوند تا بتواند خروجی آنرا برگرداند. دستورات را اجرا میکند و وقتی به تگ بسته php که <? است میرسد، کار مفسر به پایان میرسد و ادامه ی کدها را بدون هیچ تغییری به نمایش در می آورد. 

علاوه بر این ما میتوانیم کدهای php را در بین تگ های دیگری اجرا کنیم اما روش مرسوم بین همه ی برنامه نویس های php روش بالا می باشد. انواع دیگر نوشتن کدهای php را در کد زیر میتوانید مشاهده کنید.

//php tag
<?php echo "Magicphp"; ?>

//echo tag
<?= echo "Magicphp"; ?>

//short open tag 
<? echo "Magicphp"; ?>

//asp tag
<% echo "Magicphp"; %>

//script tag
<script language="php">
  echo "Magicphp";
</script>

اگر بخواهیم از برخی روش های بالا برای نوشت کدهای php استفاده کنیم، ممکن است لازم باشد تا تغییراتی را در تنظیمات سرور ایجاد کنیم تا مفسر php متوجه باشد که ما کد های php مان را در کجا قرار داده ایم.

نکته مهم : asp تگ و script تگ (دو مورد آخر) منسوخ شده هستند و از نسخه php7 حذف شده اند و قابل استفاده نیستند و توصیه می شود همیشه از روش اول برای نوشتن کدهای php استفاده کنید. تا پایان مسیر آموزش php نیز ما هم از همین روش در نوشتن کدها استفاده می کنیم. معرفی این دو روش تنها برای این است که بسیاری از پروژه هایی که در گذشته نوشته شده اند و از نسخه ی php5 یا php4 استفاده کرده اند، ممکن است کدهای php را با استفاده از این روش نوشته باشند وشاید لازم باشد این موارد را بدانید تا اگر این ک ها را مشاهده کردید، با آنها غریبه نباشید.

اگر قرار است که در تمام صفحه کدهای php بنویسید، میتوانید از قرار دادن تگ بسته php صرف نظر کنید و تنها تگ باز php را قرار دهید. در کد زیر میتوانید این موضوع را مشاهده کنید. به این دلیل که ما کد html در بین کد هایمان قرار نداده ایم و همه ی کد ها به زبان php هستند؛ تگ php را در پایان صفحه نبسته ایم.

<?php
 echo "magicphp";
 echo "hello world";

مشخص کردن پایان هر دستور

اکثر زبانهای برنامه نویسی وقتی ما یک دستور را مینویسیم باید پایان آن را مشخص کنیم و سپس دستور بعدی را قرار دهیم. برای مشخص کردن پایان هر دستور در زبان برنامه نویسی php از علامت ; استفاده می کنیم. در تمامی کد هایی که در بالا نوشته شده اند میتوانید این علامت را در پایان دستورات مشاهده کنید. اگر تنها یک دستور php دارید و قرار است که از هر دو تگ باز و بسته php استفاده کنید میتوانید از قرار دادن ; صرف نظر کنید؛ به کد زیر توجه کنید.

<h1> <?php echo "hello world" ?> </h1>

با توجه به مطالب گفته شده در این بخش و قسمت قبلی مسیر آموزش php، شما با نحوه کدنویسی و اجرای کدهای php به خوبی آشنا شده اید. در قسمت بعدی مسیر آموزش php  به یادگیری دستورات در php می پردازیم.


ارسال نظر