آشنایی با زبان php و روش اجرا کردن کدهای سمت سرور پی اچ پی

همانطور که میدانید زبان برنامه نویسی php یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که توسط آن میتوانیم وبسایت های پویا و داینامیکی را به وجود آوریم. اگر بخواهم در یک جمله و به زبان ساده به شما بگم که  وبسایت داینامیک چیه، باید بگم وبسایت هایی که برای استففاده از آنها یا تغییر در آنها نیازی به یک شخص متخصص نیست و به سادگی میتوان محتوای آنها را تغییر یا مطالبی را در آنها قرار داد.ساخت یک وبسایت پویا و داینامیک به ما این امکان را میدهد تا ساید را به گونه ای طراحی کنیم که حتی افرادی که دانش فنی در حوزه ی طراحی سایت هم ندارند بتوانند از این وبسایت ها استفاده کنند. مثلا یک وبسایت برای یک رستوران را تصور کنید که شخصی به عنوان مشتری میتواند میز رزرو کند یا یک منشی میتواند لیست منوی غذا ها را تغییر دهد و... برای اینکه بتوانیم وبسایت هایمان را به گونه ای طراحی کنیم که همه ی افراد قادر باشند از آن استفاده کنند، باید از یکی از زبان های سمت سرور استفاده کنیم. در بین زبان های سمت سرور php یکی از بهترین گزینه هاست که با استفاده از آن میتوانید هر نوع وبسایتی را طراحی کنید.

زبان php چگونه کار می کند؟

اگر به وسیله ی html یک صفحه ی وب را طراحی کرده باشید، قطعا میدانید که کد های ما در زبان html به صورت ثابت هستند و ایجاد هر گونه تغییر در صفحه نیازمند این ست که کدهایمان را تغییر دهیم. وقتی بخشی از صفحه نیازمند تغییر باشد ما از زبان php استفاده می کنیم. تصور کنید در بخشی از صفحه قرار است که نام کاربر نمایش داده شود؛ در آن قسمت از فایل یک دستور php مینویسیم و نام کاربر را نمایش میدهیم. 

کدهای ما در زبان php در بین کد های html نوشته می شود و پس از کامپایل شدن فایل با فرمت php توسط مفسر php در سمت سرور، یک فایل html ایجاد شده و به سمت کاربر فرستاده می شود. در نتیجه کاربر قادر به دیدن کد های سمت سرور ما نیست و تنها کد های html که خروجی کد های php هست را دریافت میکند و توسط مرورگر میتواند خروجی نهایی را مشاهده کند.

روش کار تمامی زبان های سمت سرور به این شکل است و کدهای آنها در سمت سرور پردازش شده و یک فایل html به سمت کاربر ارسال می کنند. اگر بخواهیم در یک جمله تفاوت زبانهای برنامه نویسی سمت کاربر و سمت سرور را بیان کنیم باید بگوییم کد های کلاینت ساید کد هایی هستند که در مرورگر کاربر اجرا می شوند و کاربر قادر به مشاهده یا حتی تغییر دادن آنها هست، اما کد های سرور ساید در سمت سرور پردازش می شوند و کاربر قادر به مشاهده یا تغییر آنها نیست. 

چگونه کدهای php را اجرا کنیم؟

برای اجرا کردن کدهای php نیاز به یک سرور داریم که بتواند در خواست های HTTP ما راشناسایی و هندل کند. برای این منظور از سرور apache استفاده میکنیم. سرور apache پس از دربافت درخواست از سمت کاربر توسط مفسر زبان php خروجی مورد نظر را به سمت کاربر ارسال می کند. نصب وب سرور apache به همراه مفسر زبان php حداقل هایی هستند که برای اجرای دستورات زبان php نیاز داریم. برای راه اندازی این ابزار ها  میتوان از یک برنامه جانبی به نام wamp یا xampp یا لاراگون استفاده کرد. این برنامه ها سرور apache ، مفسر زبان php و دیگر برنامه ها و ابزار های لازم را درکنار یکدیگر برای ما نصب میکنند و ما بدون نیاز به سرور واقعی، یک سرور محلی روی کامپیوتر خودمان ایجاد می کنیم و میتوانیم کدهای php مان را اجرا کنیم.

دیتابیس یا پایگاه داده (Data Base)

پس ازاینکه ما کی از این برنامه های ومپ یا زمپ یا لاراگون را نصب کنیم، پروژه ی وبسایتمان را در مسیر مشخصی که آن نرم افزار برای ما تعیین می کند قرار میدهیم. پس از راه اندازی نرم افزار میتوانیم پروژه مان را بر روی آدرس localhost یا 127.0.0.1 مشاهده کنیم. در اکثر پروژه هایی که ما قرار است آنها را طراحی کنیم، نیاز به یک پایگاه داده (Data Base) داریم. معروف ترین پایگاه های داده که سازگاری خوبی با زبان برنامه نویسی php دارند، میتوان به دیتابیس MySQL و SQLite و Redis و Mongo اشاره کرد که در بین بهترین پایگاه های داده میتوان آنها را به شمار آورد. هنگامی که ما از یک زبان برنامه نویسی سمت سرور استفاده می کنیم، اطلاعاتی را باید ذخیره کنیم؛ به عنوان مثال نام کاربران، مقالات و ... برای ذخیره ی این اطلاعات در گذشته از فایل ها استفاده می شد که امنیت کمتری داشتند و اطلاعات تکراری در آنها وجود داشت اما امروزه از دیتابیس ها برای این کار استفاده می کنیم چرا که دیگر اطلاعات ما به صورت تکراری نخواهند بود و داده ها به صورت مرتب تر و با امنیت بالاتری ذخیره می شوند.


ارسال نظر