انواع روش های کامنت گذاری در زبان برنامه نویسی php

کامنت گذاری کاری است که در اکثر زبان های برنامه نویسی وجود دارد و هدف از آن این است که بخش از کد ها توسط مفسر پردازش نشود. اگر در یک تیم برنامه نویسی یا روی یک پروژه بزرگ در حال کار هستیم گاهی ممکن است نیاز داشته باشیم که نوشته ای یا توضیحی در بخشی از کد قرار دهیم تا بعدا متوجه شویم که چه اتفاقاتی افتاده است. برای نوشتن این گونه نوشته ها از کامنت گذاری استفاده می کنیم. قرار دادن کامنت در بین کد ها بسیار کار ما را در آینده برای فهم ساده تر کدها آسان تر می کند.

در زبان برنامه نویسی php سه روش برای قرار دادن کامنت در بین کدها وجود دارد که در این قسمت از مسیر آموزشی میخواهیم این سه روش را به شما معرفی کنیم.

 

استفاده از // برای درج کامنت

در این روش تنها خطی که این علامت در ابتدای آن وجود دارد به صورت کامنت در می آید و مفسر زبان php آنرا نادیده می گیرد. به کد زیر توجه کنید:

<?php

//This line commented

echo "hello world";

//This line commented too

 

استفاده از # برای کامنت گذاری

این روش هم مانند روش قبلی، خطی را که علامت # در ابتدایش باشد را کامنت می کند و توسط مفسر php نادیده گرفته می شود. به مثال زیر توجه کنید:

<?php

#This line commented

echo "hello world";

#This line commented too

 

کامنت کردن چند خط با استفاده از /*  */ در php

برای کامنت کردن چندید خط در زبان برنامه نویسی php از این روش استفاده می کنیم. اگر بخواهیم چند خط کد به صورت پی در پی توسط کامپایلر نادیده گرفته شوند آن خطوط را در بین /*  */ ثرار می دهیم. به کد نوشته شده در زیر توجه کنید:

<?php

/*
 *this line is comment
 *
 *echo "hello world";
 *
 *these three lines are commented
 */

echo "Magicphp";

همانطور که در کد بالا مشاهده میکنید تمامی خطوط بجز خط آخر توسط  php نادیده گرفته می شوند و خروجی کد بالا تنها magicphp است که در خط آخر echo  شده است. 

مبحث کامنت گذاری در php  بسیار ساده است ولی با این حال یادگرفتن و استفاده کردن از آن در هنگام کدنویسی بسیار ضروری و پر اهمیت است. توصیه می شود هنگام کدنویسی حتما از کامنت گذاری تا حد زیادی استفاده کنید تا خوانایی کد هایتان بالا برود و توسعه پذیری وبسایت شما روبه افزایش باشد.


ارسال نظر