php چیست و چه کاربردی دارد؟ | مروری بر زبان برنامه نویسی php

اگر شما مدتی در دنیای وب و برنامه نویسی فعالیت کرده باشید، حتما اسم زبان برنامه نویسی php را شنیده اید و شاید برایتان این سوال به وجود آمده باشد که php چیست و چه کاربردهایی دارد. ما در این مقاله میخواهیم تا با این زبان برنامه نویسی آشنا شویم و تمام ویژگی ها و جایگاه این زبان برنامه نویسی را بررسی کنیم. پس از خواندن این مقاله شما متوجه خواهید شد که

 • زبان برنامه نویسی php چیست و چه کاربردی دارد؟
 • سر و کلّه ی php از کجا پیدا شد؟
 • چرا باید php را یاد بگیریم؟
 • بازار کار زبان برنامه نویسی php چگونه است؟
 • آیا زبان برنامه نویسی php در سال 2020 زبان مناسبی است؟
 • مهم ترین رقیب های زبان برنامه نویسی php چه زبان هایی هستند؟
 • آینده ی زبان برنامه نویسی php به چه شکل خواهد بود؟

 

امیدواریم مطالعه ی این مقاله بتواند به خوبی شما را با زبان برنامه نویسی php آشنا کند و تمامی جنبه های این زبان برنامه نویسی php را به شما معرفی کند.

 

php چیست؟

پی اچ پی یک زبان برنامه نویسی است که برای کدنویسی وبسایت های داینامیک کاربرد دارد. اگر نمیدانید وبسایت های داینامیک چه وبسایت هایی هستند باید بگویم وبسایت هایی هستند که کاربر ها بدون دانش فنی میتوانند تغییراتی را در این وبسایت ها به وجود آورند. برای مثال وبسایت یک مدرسه را در نظر بگیرید که مدیر مدرسه میتواند یک اطلاعیه بر روی وبسایت قرار دهد، یا معلم ها نمرات دانش آموزان را وارد کنند و دانش آموزان میتوانند کارنامه ی خود را مشاهده کنند. پیاده سازی یک همچین وبسایتی با استفاده از زبان HTML به تنهایی ممکن نیست و نمیتوان وبسایتی طراحی کرد که با کاربران تعامل داشته باشد. برای ساخت اینگونه وبسایت ها که در اصطلاح وبسایت های داینامیک هستند باید از یک زبان برنامه نویسی سمت سرور استفاده کرد. بدون استفاده از زبان های برنامه نویسی سمت سرور نمی توان وبسایت های پویا یا داینامیک ایجاد کرد. در ادامه به توضیح زبان های برنامه نویسی سرور ساید و کلاینت ساید می پردازیم.

 

زبان های کلاینت ساید (client side)

زبانهای برنامه نویسی وب به دو گروه زبانهای برنامه نویسی سمت سرور و زبانهای برنامه نوسی سمت کاربر تقسیم بندی می شوند. که در این بخش میخواهیم به معرفی زبانهای برنامه نویسی سمت کاربر بپردازیم. زبانهای برنامه نویسی سمت کاربر زبان هایی هستند که در مرورگر کاربر اجرا می شوند و کابر قادر به دیدن کدهای این زبانها یا تغییر در آنها می باشد. معروف ترین زبان برنامه نویسی سمت کاربر زبان جاوا اسکریپت است و زبان های دیگری مانند html و css و... اگر چه زبان های برنامه نویسی نیستند، ولی در مرورگر کاربر اجرا می شوند و کاربر قادر به مشاهده و تغییر در آنهاست لذا html و css را نیز اغلب در گروه زبانهای سمت کاربر دسته بندی می کنند.

 

زبان های سرور ساید (server side)

زبانهای برنامه نویسی سرور ساید برخلاف زبان های برنامه نویسی سمت کاربر، قابل دیدن یا تغییر توسط کاربر نیستند و در مرورگر کاربر اجرا نمی شوند، بلکه در سمت سرور اجرا می شوند. کد های کلاینت ساید از اجرا شدن کد های زبان های برنامه نویسی سمت سرور به وجود می آیند. همان وبسایت مدرسه که بالاتر در مورد آن صحبت کردیم را تصور کنید؛ هر دانش آموزی که وارد بخش مشاهده ی  کارنامه می شود، زبان سرور ساید اطلاعات کارنامه ی آن دانش آموز را از پایگاه داده (Data Base) دریافت می کند و در یک فایل html قرار می دهد و آن فایل html را به سمت کاربر ارسال می کند. پس از اجرا شدن فایل html در مرورگر، دانش آموزش کارنامه ی خود را مشاهده می کند. تعداد زبان های برنامه نویسی سمت سرور معروف کمی بیشتر از زبان های برنامه نویسی سمت کاربر است؛ معروف ترین آنها زبان php , python ,nodejs و... هستند که در ادامه کمی جزئی تر آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

php یک زبان سمت سرور

حالا که با زبان های برنامه نویسی سمت کاربر و سمت سرور آشنا شده اید، راحت تر می توانید متوجه شوید که php چه وظیفه ای دارد و چه کاری برای ما انجام می دهد. زبان php در سمت سرور اجرا می شود و کاربر قادر به دیدن یا تغییر کدهای آن نیست. پس از اجرا شدن خروجی خود را به سمت کاربر ارسال می کند و خروجی آن توسط مرورگر کاربر اجرا می شود که کاربر قادر به مشاهده ی آن خواهد بود.

 

تاریخچه ی زبان پی اچ پی

زبان php در ابتدا مخفف کلمه ی personal home page بوده است اما بعد ها تبدیل شد به مخفف کلمه ی PHP : Hypertext procressor است. این زبان ابتدا در سال 1994 توسط Rasmus Lerdorf  به وسیله ی زبان برنامه نویسی C پیاده سازی شد. نسخه ی دوم php نیز با افزودن برخی تغییرات جزئی مدتی بعد منتشر شد که با نسخه ی قبلی تفاوت چندانی نداشت. در سال 1997 دو برنامه نویس به نام های Zeev Suraski و Andy Gutmans از اول هسته ی زبان php را بازنویسی کردند و یک موتور به نام zend را ایجاد کردند که منجر به انتشار نسخه php3 شد. پس از مدتی در سال 1999 این دو نفر یک شرکت به نام Zend Technologies را تاسیس کردند. پس از آن در سال 2000 نسخه ی  php4 منتشر شد. پس از مدتی در سال 2004 نسخه ی php5 منتشر شد. تا مدت طولانی این نسخه از php مورد استفاده قرار می گرفت. بنا به دلایلی نسخه شش php ساخته نشد و php به نسخه ی هفتم خود مهاجرت کرد. php7 قدرت دوباره ای به php داد و سرعت این زبان برنامه نویسی به شدت افزایش پیدا کرد.

 

چرا باید php را یاد بگیریم؟

همانطور که گفته شد برای ایجاد یک وبسایت داینامیک که بتواند با کاربر تعامل داشته باشد باید از یک زبان برنامه نویسی سمت سرور استفاده کنیم. php یکی از بهترین انتخاب ها برای ساخت وبسایت های داینامیک است. دلایل مختلفی برای یادگرفتن php به عنوان یک زبان سمت سرور وجود دارد مانند :

 • قدرتمند بودن
 • آسان بودن
 • کم هزینه بودن
 • و...

در ادامه درباره ی همه ی این موارد صحبت خواهیم کرد و php را در این موارد تشریح خواهیم کرد.

 

قدرتمند بودن

وبسایت های بزرگی در ایران و خارج از ایران با استفاده از زبان برنامه نویسی php به وجود آمده اند که معروف ترین این وبسایت ها ویکی پدیا، دیجی کالا، فیس بوک و ... هستند. زبان برنامه نویسی php قدرت بالایی در اجرا دارد و سایت های پر بازدیدی با این زبان برنامه نویسی ایجاد شده اند. سیستم های مدیریت محتوای معروفی مانند وردپرس و جوملا نیز با استفاده از این زبان برنامه نویسی ساخته شده اند که درصد بسیار بالایی از وبسایت ها را در سطح جهان شامل می شوند.

 

آسان بودن php

زبان برنامه نویسی php نسبت به زبان های برنامه نویسی مشابه سینتکس ساده تری دارد و یاد گرفتن آن زمان کمتری را نسبت به زبان های برنامه نویسی مشابه می طلبد. تنها پیش نیاز برای شروع یادگرفتن php، یادگیری زبان html است و پس از آن به سادگی می توان پی اچ پی را یاد گرفت. بر خلاف زبانهایی مانند جاوا یا c++ که از پایه شئ گرا هستند، زبان پی اچ پی را می توان غیر شئ گرا نیز کدنویسی کرد و بدون درگیر شدن با بحث های پیچیده ی شئ گرایی وبسایت هایی را ایجاد کرد. اگر چه یادگرفتن و استفاده از شئ گرایی در php، از ما یک برنامه نویس فوق العاده حرفه ای می سازد. 

 

کم هزینه بودن زبان php

وبسایت های نوشته شده با استفاده از زبان برنامه نویسی php را به سادگی می توان بر روی سرور های لینوکسی و ویندوزی راه اندازی کرد یا از هاست های اشتراکی برای راه اندازی وبسایت های پی اچ پی استفاده کرد. زبان برنامه نویسی php یک زبان متن باز و رایگان است و برای استفاده از آن ما نیازی به هزینه کردن نداریم برخلاف برخی از زبان ها ی برنامه نویسی مانند asp که برای استفاده از برخی از ابزارهای آن باید مقداری هزینه کنیم.

 

بازار کار زبان برنامه نویسی php چگونه است؟

با توجه به مطالبی که بالاتر گفته شد، زبان برنامه نویسی php توسط کسب وکارها ی زیادی استفاده می شود و سیستم های زیادی مانند وردپرس با استفاده از این زبان برنامه نویسی پیاده سازی شده اند. معمولا توسعه یا ایجاد یک وبسایت جدید با زبان php اغلب برای شرکت ها بیشتر مورد توجه است و شرکت ها تمایل زیادی به استفاده از زبان php برای وبسایت های خود دارند چرا که وبسایت هایی که با php نوشته می شوند اغلب زودتر آماده می شوند و هزینه نگهداری این وبسایت ها بسیار کمتر است. برنامه نویس های زیادی در ایران وجود دارند که با زبان برنامه نویسی php کار میکنند اما تعداد برنامه نویس هایی که به صورت حرفه ای این زبان را استفاده می کنند کم است و برخی شرکت ها به دنبال برنامه نویس های حرفه ای در این زمینه هستند. مطمئن باشید اگر شما زبان برنامه نویسی php را به صورت حرفه ای یاد بگیرید هیچ گاه بیکار نمی مانید و درآمد بالایی خواهید داشت.

ورژن پی اچ پی 8

آینده ی زبان برنامه نویسی php به چه شکل خواهد بود؟

در حال حاضر زبان php در نسخه ی php7 قرار دارد و نسبت به نسخه های قبلی خود پیشرفت بسیار زیادی داشته است. نسخه ی هفتم این زبان نسبت به نسخه ی php5 بسیار سریع تر شده است. نسخه ی بعدی php که انتظار می رود php8 باشد تا یک سال دیگر معرفی خواهد شود و با توجه به اخبار رسیده از این نسخه ی زبان پی اچ پی ویژگی های جدید و امکانات خیلی خوبی به زبان برنامه نویسی php اضافه خواهد شد. در آینده توضیحات بیشتری در مورد نسخه ی 8 php منتشر خواهد شد.


ارسال نظر