php یا جاوا اسکریپت؟ کدام زبان را در سال 2020 یاد بگیریم؟

PHP یا جاوا اسکریپت
همیشه داشتن یک نقشه راه می تواند جلوی سردرگمی ما را تا حد زیادی بگیرد تا مسیر درست و راحت تر را انتخاب کنیم. بعد از قدم گذاشتن داخل مسیر طراحی سایت، پس از مدتی که از یادگیری html و css می گذرد، با توجه به توصیه ها و مقالات موجود در اینترنت تصمیم به انتخاب یک مسیر میگیریم؛ یاد گرفتن برنامه نویسی سمت front یا برنامه نویسی سمت back وب سایت ها.
اینجا دو انتخاب پیش رو داریم که بهتر است به طور خلاصه درباره ی هر کدام از آنها کم توضیحی دهیم و بعد در مورد انتخاب جاوااسکریپت و php توضیح دهیم.

 

برنامه نویسی Front End


برنامه نویسی بخش سمت کاربر دقیقا کد نویسی آن بخش از وب سایت است که کاربر به صورت مستقیم با آن ارتباط برقرار می کند. منو ها، اسلایدر، افکت های انیمیشنی و ... همگی بخش هایی هستند که کاربر آنها را در مرور گر می بیند و برای پیاده سازی هر یک از این ویژگی ها باید یک زبان برنامه نویسی سمت کاربر مثل جاوااسکریپت را یاد گرفت. ابزار هایی مانند html و css هم برای پیاده سازی بخش Frontend سایت به کار میروند و جزو ابزار های فرانت محسوب می شوند ولی قابلیت زبان برنامه نویسی به حساب نمی آیند در حالی که جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است.

 

برنامه نویسی Back End


برنامه نویسی BackEnd کد نویسی بخشی است که به صورت مستقیم کاربر قادر به برقراری ارتباط با آن نیست و کار های پردازشی را انجام می دهد. مثلا ساخت بخش ثبت نام و ورود یک وبسایت یا ساخت یک آپلودر که کاربر با استفاده از آن بتواند عمل آپلود فایل را انجام دهد. برای برنامه نویسی سمت Backend از یک سری زبان های برنامه نویسی خاص مانند php و asp و python استفاده می شود که در این مقاله قصد داریم در مورد php بیشتر بحث کنیم. برای برنامه نویسی سمت بک اند نیاز به یک سری ابزار های دیگر مانند پایگاه های داده و ... نیز نیاز داریم.

 

PHP یا javascript؟ کدام را انتخاب کنیم؟


حالا که با برنامه نویسی سمت فرانت و بک آشنا شدید بهتر می توان در مورد تفاوت این دو زبان یعنی php و جاوا اسکریپت بحث کنیم. زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یک زبان پر کاربرد برای ساخت و توسعه ی سمت فرانت است در حال که زبان برنامه نویسی php برای پیاده سازی امکانات سمت سرور یا بک اند استفاده می شود. اغلب پس از یادگیری html یا css به سمت انتخاب یکی از این زبانها سوق داده می شویم و حتی برخی منابع جاوااسکریپت را پیش نیاز زبان php معرفی می کنند! در حالی که هم php و هم جاوا اسکربپت کاملا دو زبان برنامه نویسی مستقل هستند. 
در ساخت یک وبسایت به صورت کامل و حرفه ای قطعا نیاز به استفاده از هر دوی این زبان های برنامه نویسی هست و ممکن است با استفاده از ابزاری به نام ایجکس (Ajax) میان این دو زبان برنامه نویسی ارتباط بهتر و قشنگ تری برقرار کنیم یا زمانی که از فریم ورک های زبان برنامه نویسی javascript استفاده می کنیم لازم داریم که از ایجکس استفاده کنیم اما در کل باید به این موضوع توجه داشت که این دو زبان برنامه نویسی دو زبان کاملا مستقل نسبت به یکدیگر هستند و اگر قصد داریم که در زمینه ی طراحی سایت حرفه ای شویم لازم است که هر دوی این زبان های برنامه نویسی را یاد بگیریم. 
اگر ابتدا زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت را یاد بگیریم به دلیل این که در حال کار کردن در سمت فرانت هستیم و می توانیم از همان اول پروژه های کوچک و جذاب بزنیم ممکن است بهتر بتوانیم با آن ارتباط برقرار کنیم ولی زبانهای برنامه نویسی سمت سرور مثل php به دلیل اینکه سمت سرور اجرا می شوند و برای ساخت پروژه ها باید تا سطح قابل قبولی از آن را یاد بگیریم، ممکن است به اندازه ی جاوا اسکریپت در ابتدای کار برای ما جذاب نباشد اما مسئله ای که هست این است که با استفاده از php می توانیم وبسایت های پویا و داینامیک ایجاد کنیم به طوری که مدیر سایت بدون اینکه کد بنویسد بتواند محتوای جدید روی سایت قرار دهد یا محتوا های قبلی را ویرایش کند. پروژه هایی که با استفاده از php میزنیم خیلی خیلی انگیزه ی ما را برای یادگیری و ادامه ی مسیر بیشتر می کند، چرا که وبسایت های داینامیک و پویا که همه ی افراد حتی بدون دانش برنامه نویسی بتوانند با آنها کار کنند بسیار بیشتر توسط افراد مورد استقبال قرار میگیرند. از طرفی عده ای توصیه می کنند که به خاطر اینکه ما با html و css آشنا هستیم بیایم و جاوااسکریپت را یاد بگیریم و از هر سه ابزار استفاده کنیم و تخصص مان در سمت کدنویسی FrontEnd را تقویت و تکمیل کنیم. این طرز دید هم کاملا صحیح است و یادگیری جاوا اسکریپت در واقع ادامه دادن مسیری است که ما بخشی از آن را طی کرده ایم اما از این موضوع نباید غافل شد که یادگیری یک زبان سمت سرور مانند php بدون داشتن دانش html و css کمی سخت و دشوار است و این دلیل به تنهایی برای انتخاب یادگیری زبان php یا جاوا اسکریپت کافی نیست.

 

php آسانتر است یا جاوااسکریپت
 

 

یادگیری کدام یک راحت تر است؟ جاوا اسکریپت یا php؟


هر دو، زبان های برنامه نویسی هستند و در بسیاری از موارد به یکدیگر شباهت دارند. هر کدام از این زبان ها را یاد بگیریم ، یادگیری زبان دیگر برای ما ساده تر می شود اما جاوااسکریپت به دلیل پیچیدگی هایی که دارد، یادگرفتنش همیشه کمی سخت تر بوده و به خاطر همین استفاده کردن از فریم ورک های جاوااسکریپت تا این اندازه بین کاربران رواج دارد یا برای اضافه کردن هر ویژگی به سراغ یک کتابخانه در جاوا اسکریپت می روند. اما زبان برنامه نویسی php سینتکس ساده تری دارد و یادگرفتن آن نسبت به جاوا اسکریپت بسیار راحت تر اس  حتی پیشنهاد می شود که در ابتدا زبان برنامه نویسی php را انتخاب کنید تا با مفاهیم اولیه برنامه نویسی به طور کامل آشنا شوید و سپس به سراغ جاوااسکریپت بروید.

در پایان لازم است به این موضوع توجه داشته باشیم که مهم نیست بعد از html و css شما کدام یک از این زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید چرا که هر کدام از این زبان های جاوااسکریپت و php در واقع شروع قدم گذاشتن در یک مسیر جدید است که در پایان به یک نقطه می رسند. اگر قصد دارید تا تبدیل به یک متخصص واقعی و کاربلد در دنیای وب شوید، لازم است که هم php و هم جاوا اسکریپت را به خوبی بلد باشید و بتوانید پروژها و وبسایت های مختلفی را با استفاده از این زبان های برنامه نویسی پیاده سازی کنید پس در انتخاب این که با کدام زبان برنامه نویسی کارتان را شروع کنید وسواس و حساسیت بیش از حد به خرج ندهید. روشن است که پس گذشت مدتی از یادگیری php، خود به خود در پروژه هایتان برای ساخت ویژگی های خیلی خاص و حرفه ای نیاز به جاوا اسکریپت پیدا می کنید. درباره ی یاد گیری جاوااسکریپت نیز موضوع به همین شکل است و به پس از مدتی کار کردن با آنها به سمت یاد گرفتن و استقاده ازبان های سمت سرور مانند php کشیده می شوید. به دلیل سادگی php پیشنهاد می شود ابتدا مفاهیم پایه ای برنامه نویسی و مفاهیم شئ گرایی را با این زبان برنامه نویسی یاد بگیرید و پس از آن یادگیری جاوااسکریپت را آغاز کنید، چرا که مفاهیم شئ گرایی در جاوااسکریپت کمی پیچیده تر پیاده سازی شده و در واقع جاوااسکریپت یک زبان شئ گرای کامل نیست. با زبان برنامه نویسی php حتی بدون استفاده از فریم ورک ها هم می توان یک وبسایت کامل را به سادگی پیاده سازی کرد و تمام ویژگی های و امکانات آنرا کدنویسی کرد در حالی که درباره ی جاوا اسکریپت به این شکل نیست. زبان جاوااسکریپت به دلیل اینکه به صورت کامل شئ گرا نیست و کمی سینتکس پیچیده ای دارد، برای استفاده ی زباد از آن باید به سمت فریم ورک ها و کتابخانه هایی مانند انگولار، ری اکت، ویو و جی کوئری بروید و مدتی را صرف یادگرفتن این کتابخانه ها یا فریمورک ها کنید. امیدواریم به سادگی بتوانید تصمیم بگیرید که با توجه به هدفی که دارید، زبان برنامه نویسی php مناسب شماست یا جاوا اسکریپت هر چند یادگیری هر دوی این زبان های برنامه نویسی لازم و مفید است. اختصاص دادن زمان زیاد یا حساسیت بالا در انتخاب هر یک از این زبان های برنامه نویسی ممکن است شما را از مسیر اصلی منحرف کند؛ دقت داشته باشید که هر کدام از این زبان ها را انتخاب کنید، در نهایت به یک طراح وبسایت تبدیل می شوید پس اجازه ندهید که به حاشیه کشیده شوید. اگر شما هم تجربه ی کار با این زبان های برنامه نویسی را دارید یا درباره ی شروع کردن یادگیری آنها توصیه ای دارید حتما در انتهای این مطلب آنرا بنویسید تا بقیه ی دوستان که قصد یادگیری این زبان ها را دارند بتوانند از نظرات شما استفاده کنند و انتخاب بهتری داشته باشند.
 


ارسال نظر