کدیگنایتر چیست؟ | آشنایی با فریمورک کدیگنایتر و ویژگی های آن

بسیاری از وبسایت ها در تمامی دنیا با استفاده از زبان برنامه نویسی php نوشته شده اند و استفاده از این زبان برنامه نویسی در وبسایت های بزرگ وکوچک موجب آن شده است که فریمورک های گوناگون و متفاوتی را برنامه نویس ها برای این زبان برنامه نویسی طراحی کنند. در این مقاله میخواهیم درباره ی فریم ورک کدیگنایتر که یکی از فریمورک های سرشناس زبان برنامه نویسی php است صحبت کنیم. و تمامی نقاط قوت و ضعف این چارچوب برنامه نویسی را زیر ذره بین قرار دهیم تا اگر قصد یادگیری این فرمورک را داشتید بتوانید انتخاب درستی را انجام دهید.

معرفی کدیگنایتر

فریم ورک کدیگنایتر یک فریمورک open source است که با استفاده از زبان برنامه نویسی php برای راحت تر کردن کدنویسی پروژه های برنامه نویسی ساخته شده است. این فریمورک با استفاده از معماری MVC کدنویسی شده است و انعطاف بسیار بالایی دارد اگر چه که میتوان به صورت معمولی و بدون در نظر گرفتن MVC بودن کدیگنایتر، با آن کدنویسی کرد و پروژه های php را پیش برد. تعدادی کلاس از پیش ساخته شده در این فریمورک وجود دارد که کار برنامه نویسی را راحت تر می کند و به سادگی می توان با استفاده از این کلاس ها کارهایی نظیر، ارسال ایمیل، مدیریت دیتابیس، آپلود فایل، مدیریت نشست ها (sessions) و ... را انجام داد. در برخی منابع نام فریمورک CodeIgniter را به صورت مختصر CI معرفی می کنند.

کدیگنایتر بر پایه ی معماری MVC

تاریخچه ی ساخت codigniter


فریمورک CodeIgniter اولین بار در سال 2006 توسط یک شرکت نرم افزاری به نام EllisLab که در کالیفرنیای آمریکا قرار دارد منتشر شد. پس از مدتی که از انتشار این فریمورک گذشت، در سال 2013 شرکت EllisLab به دلیل محدودیت ها و کمبود هایی که در منابع خود داشت، اعلام کرد که در جست و جوی یک موسسه ی جدید برای واگذاری کدیگنایتر به آن میگردد. ورژن دوم کدیگنایتر در سال 2009 معرفی شد و در پی معرفی آن یک سیستم مدیریت محتوا بر پایه ی کدیگنایتر به نام Expression Engine راه اندازی شد. در اکتبر سال 2014 شرکت EllisLab اعلام کرد که از این پس فریمورک کدیگنایتر تحت حمایت و متعلق به موسسه ی BCIT، واقع در کانادا می باشد. 24 فوریه ی سال 2020 نسخه ی چهارم این فریموک منتشر شد. متاسفانه پیش از انتشار این نسخه از CodeIgniter  مدیر پروژه ی توسعه ی این فریمورک که Jim Parry بود در ماه ژانویه ی سال 2020 (حدود یک ماه قبل از انتشار نسخه ی 4 کدیگنایتر) به دلیل سرطان ریه درگذشت. همچنان تیم توسعه ی این فریمورک در حال گسترش و توسعه ای آن هستند تا بتوانند نسخه های بعدی این فریمورک را بهتر و با امکانات بیشتری ارائه دهند.

 

مزایا و نقاط قوت

 

بیش از حد کم حجم و سبک و سریع


فریمورک کدیگنایتر نسبت به دیگر چارچوب های برنامه نویسی php حجم بسیار بسیار کمتری دارد و حجم آن در نسخه ی codigniter4 حدود 1.2 مگابایت و نسخه ی پیشین آن یعنی codigniter3 برابر 2 مگابایت است. همین موضوع باعث شده است که کدهای ما در فریمورک کدیگنایتر راحت تر نوشته شوند و سریعتر اجرا شوند. علاوه بر این خطا یابی کدهای php در فریمورک کدیگنایتر بسیار ساده تر انجام می شود. کدیگنایتر جزو سریعترین فریمورک ها زبان پی اچ پی نیز به شمار می رود و سرعت اجرای بسیار بالایی دارد. در بین فریمورک های مدرن زبان php تقریبا همه ی فریمورک ها در اجرای اول زیر یک ثانیه اجرا می شوند. این زمان در فریمورک کدیگنایتر حدود 5 صدم ثانیه است که بسیار سریع است. تیم توسعه دهنده ی فریمورک کدیگنایتر توجه زیادی روی بهینه بودن این فریمورک و سرعت اجرای آن دارند تا بتوانند نیاز کاربران را در مدت زمان بسیار کوتاه تری برطرف کنند.

 

ساختار دوست داشتنی


ساختار فریمورک کدیگنایتر مانند دیگر فریمورک های مدرن زبان php با استفاده از معماری MVC پیاده سازی شده است. طبق جمله ای که  در سایت رسمی کدیگنایتر نوشته شده است، راه حل های ساده در پیچیدگی کدیگنایتر وجود دارد و با توجه به هسته ی بزرگ این فریمورک، راه حل ها برای ساختن اپلیکیشن ها بسیار ساده قابل پیاده سازی هستند. با توجه به اینکه فریمورک کدیگنایتر با استفاده از معماری MVC پیاده سازی شده، می توان به صورت معمولی از آن استفاده کرد و از این معماری تبعیت نکرد. کامپوننت ها و ماژول های این فریمورک بسیار زیاد هستند اما در عین حال بسیار مجزا از یکدیگر کار می کنند. این موضوع موجب می شود که ما به راحتی بتوانیم ایرادات را در کد های خود پیدا کنیم و کار دیباگ کردن بسیار ساده تر می شود؛ در ادامه توسعه ی وب سایت هایمان نیز با استفاده از این فریم ورک راحت خواهد بود.

 

امنیت بالا

 

تقریبا همه ی فریمورک های php تمرکز ویژه ای روی امنیت خود دارند و کدیگنایتر هم در سطح قابل قبولی از امنیت قرار دارد. این فریمورک به صورت جدی به امنیت وب سایت ها اهمیت می دهد. با پشتیبانی و محافظت در مقابل حملات XSS و CSRF موجب می شود امنیت وب سایت های ما بالاتر برود. در نسخه ی codigniter4 ویژگی context-sensitive escaping و CSP به این فریمورک اضافه شده است.

 

 

آسان بودن یادگیری کدیگنایتر

فریمورک کدیگنایتر بسیار کم حجم و سبک هست و یادگرفتن آن نیاز به زمان کمتری دارد. اگر php را کامل بلد باشیم و با معماری MVC آشنایی کمی داشته باشیم در مدت زمان خیلی کوتاهی می توانیم این فریمورک را یاد بگیریم. ساختار ساده و تفکیک کامپوننت ها در این فریمورک نسبت به دیگر فریمورک ها باعث شده است که یادگیری آن بسیار ساده تر باشد. همینطور قدیمی بودن این فریمورک باعث شده تا برنامه نویس های زیادی سابقه ی استفاده از این فریمورک را داشته باشند و جامعه ی آماری برنامه نویس های آن خوب و قابل قبول باشد. مستندات موجود در سایت CodeIgniter بسیار کامل است و تمامی مطالب آن به صورت کامل در وبسایت رسمی این فریمورک قرار دارد.

 

 

راه اندازی خیلی آسان

بسیاری از برنامه نویس هایی که به صورت حرفه ای با زبان پی اچ پی کار می کنند توصیه می کنند که یادگیری فریمورک کدیگنایتر برای برنامه نویس هایی که قصد انتخاب یک چارچوب را دارند، در الویت باشد چرا که این فریمورک ساده است و باعث می شود تا درک بسیار خوبی از معماری MVC پیدا کنیم. استفاده از این فریم ورک برای پروژه های کوچک بسیار بسیار مناسب است اما ممکن است در پروژه های بزرگ کمی با چالش روبرو شویم، چرا که باید ویژگی های زیادی را خودمان کد نویسی کنیم. برای پروژه های بزرگ فریم ورک های دیگری مانند لاراول و  Yiiانتخاب بهتری هستند و چالش های پیش روی ما کمتر خواهد بود. بار گذاری کدیگنایتر روی هاست های اشتراکی بسیار ساده است و با کمترین هزینه می توان وبسایت هایمان را با استفاده از آن راه اندازی کنیم.
 

 


ارسال نظر