بوت استرپ5 منتشر شد! آشنایی با تغییرات و آموزش بوت استرپ 5

فریم ورک بوت استرپ یکی از محبوب ترین فریم ورک های css است که تقریبا الان بالغ بر 70 درصد شرکت های بزرگ برای اینکه وبسایت هایشان را طراحی کنند از امکانات این فریم ورک استفاده می کنند. مهمترین ویژگی بوت استرپ این است که به ما این امکان را می دهد تا در مدت زمان خیلی کوتاهی بتوانیم رابط های کاربری وبسایت هایمان را به صورت ریسپانسیو و واکنش گرا برای موبایل یا هر ابعادی از صفحه های نمایش طراحی کنیم. با انتشار ورژن سوم بوت استرپ عده ی زیادی به سمت استفاده از این فریم ورک رفتند و بعد از گذشت مدتی بوت استرپ 4 منتشر شد. بوت استرپ چهار از ویژگی فلکس باکس css استفاده می کرد و از sass برای ساده تر نویسی تغییرات استفاده کرد که این موضوع باعث شد تا بتوانبم وبسایت هایمان را به شدت بهتر از قبل طراحی کنیم و بعد از انتشار بوت استرپ ورژن چهار، این فریم ورک از بقیه ی فریم ورک هایی که در رقابت با آن هستند پیشی گرفت و الان سهم بیشتری از این بازار رقابتی را در اختیار دارد.اما الان پس از گذشت حدود سه سال از انتشار نسخه ی بوت استرپ ورژن چهار، بوت استرپ 5 منتشر شده است و  همه منتظر این هستند تا بوت استرپ 5 دوباره همانند گذشته با انتشار این نسخه ی جدید همه را غافلگیر کند. در این مقاله میخواهیم تا با ویژگی های جدید بوت استرپ5 صحبت کنیم.

عدم استفاده از جی کوئری در بوت استرپ 5

حذف شدن جی کوئری از بوت استرپ 5

یکی از مهم ترین مولفه ها در افزایش سرعت لود وبسایت ها این است که کتابخانه های جانبی کمتری استفاده کنیم، چرا که برخی از این کتابخانه ها قابلیت هایی دارند که ممکن است اصلا از آنها استفاده نکنیم و تنها باعث افزایش سرعت لود وبسایتمان بشوند. این موضواع باعث شده تا بوت استرپ در نسخه ی پنجم خود دیگر از جی کوئری استفاده نکند. در بوت استرپ استفاده کردن از navbar ها یا Modal ها وابسته به وجود جی کوئری در این فریمورک بود اما الان بدون استفاده از جی کوئری هم می توان از امکانات این بخش ها استفاده کرد. از طرفی الان در سال 2020 اکثر وبسایت ها از فریم ورک های بزرگ جاوااسکریپتی مانند انگولار، ری اکت، ویو و ... استفاده می کنند و لود کردن یک کتابخانه ی دیگر مانند جی کوئری در بین این کدها، چندان کار مناسب و خوبی نیست و بسیاری دلیل دیگر که دلیل بر این شد تا بوت استرپ به سمت استفاده از جاوا اسکریپت خام برود و استفاده از جی کوئری را کنار بگذارد تا در برخی پروژه ها وجود جی کوئری درد سر ساز نشود. هرچند که انتظار میرفت که بوت استرپ استفاده از popper را هم کنار بگذارد و مستقل تر بشود، اما این اتفاق نیوفتاده است و استفاده کردن از popover ها هنوز وابسته به وجود کتابخانه ی popper هست.

بهینه شدن فونت ها در ابعاد موبایل

واکنش گرایی بیشتر فونت ها در بوت استرپ 5

در ورژن های قبلی بوت استرپ یکی از اساسی ترین مشکلاتی که همیشه با آنها سر و کله میزدیم اندازه ی فونت ها بود که در ابعاد دیگر صفحه نمایش برای ما کمی مشکل ساز بود. اما در بوت استرپ5 اندازه فونت ها بر حسب واحد rem است که موضوع باعث شده تا دیگر نیازی به نوشتن مدیا کوئری های طولانی و پیچیده برای کوچک تر کردن اندازه ی فونت ها در صفحه های نمایش کوچک تر نداشته باشیم. در مجموع نمایش فونت ها در صفحه های نمایش موبایل ها بسیار بهینه تر و با کیفیت تر شده است.

 

بهبود مستندات وبسایت بوت استرپ 5

وبسایت بوت استرپ بسیار کم حجم است اما سرعت لود صفحات آن بسیار طولانی بود. اما با انتشار نسخه ی جدید bootstrap تیم بوت استرپ تغییرات اساسی در وبسایت ایجاد کرده اند که مهمترین آن بخش فرم ها است که بخش های آن به صورت جداگانه است. همینطور منوی سمت راست وبسیات که به صورت پویا تر و بهتری واکنش نشان میدهد.

عدم پشتیبانی از IE 10 , 11

پایان پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر 

همیشه یکی از چالش های عذاب آور در ساخت و طراحی قالب های وبسایت، دقت کردن به پشتیبانی از نسخه های اینترنت اکسپلورر قدیمی بوده که در برخی موارد باعث میشد که بسیاریاز ویژگی های خاص را نتوانیم روی وبسایتمان پیاده سازی کنیم. اما دیگر بوت استرپ توجه به اینترنت اکسپلورر ندارد و بوت استرپ 5 به درستی در این مرورگر اجرا نمی شود. البته نسخه ی جدید مرورگر Edge بسیار مشابه به کروم رفتار می کند و ویژگی های خیلی خوبی دارد.

 

نسخه ی RTL بوت استرپ 5

مدت زیادی بود که منتظر بودیم تا نسخه ی rtl رسمی از این فریم ورک منتشر شود تا وبسایت های فارسی و دیگر زبان های راستچین را ساده تر بسازیم، اما متاسفانه این هدف هنوز به صورت کامل در بوت استرپ 5 محقق نشده و باید مانند گذشته  از نسخه های rtl غیر رسمی استفاده کنیم. طبق وعده ای که در وبلاگ وبسیات بوت getbootstap آمده است به زودی باید منتظر انتشار یک نسخه ی آلفا از بوت استرپ به صورت RTL باشیم.

 

امکان تغییر فواصل بین ستون ها

هنگامی که در بوت استرپ با استفاده از کلاس های column ستون هایی را تعریف می کردیم، به صورت پیش فرض فواصل و gutter هایی بین این ستون ها وجود داشت. گاهی اوقات لازم بود تا این فواصل را کمی تغییر دهیم و آنها را بزرگتر یا کوچکتر کنیم. در بوت استرپ 5 کلاس هایی در بخش utility ها اضافه شده است که به ما این امکن را می دهد تا عمل تغییر ابعاد این شکاف ها را به سادگی انجام دهیم و اندازه هایشان را شخصی سازی کنیم


ارسال نظر