انگولار10 منتشر شد! - آشنایی با تغییرات فریمورک انگولار 10

زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت و فریم ورک های آن هر روز با قدرت بیشتر و محبوبیت بالاتر از روز قبل در حال توسعه هستند و رقابت خیلی فوق العاده ای در بین فریم ورک های این زبان برنامه نویسی در حال حاضر ایجاد شده است. فریم ورک های ویو و ری اکت و انگولار که برای کد نویسی Frontend وبسیات ها استفاده می شوند در حوزه های مختلفی سعی در رقابت و سبقت گرفتن از یکدیگر دارند. فریم ورک انگولار به دلیل قدرت بسیار زیادی که در توسعه ی پروژه ها با ابعاد بزرگ دارد بسیار مورد توجه برنامه نویس ها قرار گرفته است. تابستان سال 2019 نسخه ی انگولار8 منتشر شود که موتور IVY در آن معرفی شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. در ماه های ابتدایی سال 2020 نسخه ی نهم این فریم ورک منتشر شد و الان پس از حدود 4  انگولار 10 معرفی شد که در این مقاله می خواهیم تغییرات آن را نسبت به ورژن قبلی آن به شما معرفی کنیم. طبق آنچه که در وبسایت رسمی انگولار منتشر شده است تغییرات در این نسخه از انگولار بسیار کم بوده است و بخش هایی از angular Cli و angular material تغییراتی داشته است و نسخه ی یازدهم آن (انگولار11) در پاییز سال 2020 منتشر می شود. در ادامه تک تک ویژگی های جدید انگولار10 را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

1- اضافه شدن المان جدید date picker در انگولار10

در این نسخه از نگولار یک ابزار جدید برای گرفتن تاریخ در فرم ها معرفی شده است که با تغییراتی نیز همراه است. برای استفاده از این date picker کافی است که به شکلی که در کد زیر آمده است عمل کنیم:

<mat-form-field>
  <mat-label>مدت حضور در شرکت را وارد کنید</mat-label>
  <mat-date-range-input [rangePicker]="picker">
    <input matStartDate matInput placeholder="Start date">
    <input matEndDate matInput placeholder="End date">
  </mat-date-range-input>
  <mat-datepicker-toggle matSuffix [for]="picker"></mat-datepicker-toggle>
  <mat-date-range-picker #picker></mat-date-range-picker>
</mat-form-field>

خروجی کد بالا به شکل چیزی که در تصویر زیر مشاهده می کنید خواهد بود و به ما این امکان را میدهد تا بازه ی زمانی خاصی را وارد کنیم.

دریافت بازه ی زمانی در انگولار10

 

2- فعال کردن تنظیمات stricter

کلمه ی Strict در لغت به معنی سخت گیری است  و ورژن انگولار10 یک ویژگی جدید در اختیار ما قرار داده است تا قواعد سختگیرانه تری را در کدنویسی هایمان با فریم ورک انگولار داشته باشیم . برای این کار کافی است هنگام ساخت یک پروژه ی جدید از flag جدیدی که در زیر آمده است استفاده کنیم.

ng new --strict

فعال کردن فلک strict تنظیمات جدیدی را در پروژه ایجاد می کند که به واسطه ی این تنظیمات قواعدی در کدها را باید رعایت کنیم  که رعایت این قوانین کمک بسیار زیادی در رفع باگ ها، ارتقای و توسعه ی پروژه و خوانایی کد ها یمان ایجاد می کند. همچنین به CLI این امکان را می دهد تا به شکل بهینه تری پروژه را اجرا کند.

 

3- پیکربندی جدید برای پشتیبانی از مرورگر ها در انگولار10

تیم انگولار در اپدیت جدید این فریم ورک تنظیمات جدیدی را اضافه کرده اند و از نسخه های جدید جاوااسکریپت در حال استفاده کردن هستند که این موضوع باعث شده است که مرورگرهای  ورژن های قدیمی دیگر قادر به پشتیبانی از انگولار نباشند. در حال حاضر بسیاری از فریم ورک های جاوااسکریپتی در توسعه ی کد های خود به گونه ای عمل می کنند که مرورگر های قدیمی قادر به پشتیبانی از کد های آنها نخواهند بود.

 

تغییرات جزئی بساری در انگولار10 اتفاق افتاده است و تایپ اسکریپت در نسخه ی  3.9 خود در حال اجرای کد ها می باشد. همچنین در هنگام نصب انگولار به خاطر حذف برخی از بخش های منسوخ شده، حدود 120 مگابایت حجم انگولار 10 نسبت به نسخه ی  پیشین خود کاهش یافته است. در مجموع تغییرات تا حد زیادی اساسی نبوده اند و اکثر نها در هسته ی انگولار برای عملکرد بهتر این فریمورک اتفاق افتاده است.


ارسال نظر